Které zvíře je nejnebezpečnější

Pokud se hovoří o nebezpečných zvířatech, většina z nás si automaticky představí některou z velkých šelem, ať už z řádu kočkovitých, psovitých či medvědovitých. A je pravdou, že například tygři jsou velmi efektivní lovci. Psi hyenovití roztrhají svou kořist zaživa a o síle ledních medvědů či medvědů grizzly asi není třeba hovořit.

 

Přesto však možná překvapí, že ani jedno z těchto zvířat nemá na svědomí nejvíce útoků na člověka. Nepatří sem ani žraloci, které by také mnozí považovali za horké kandidáty. Tu čest mají druhy, do kterých bychom to na první pohled neřekli.

 

šimpanzi jsou velmi nebezpeční

 

Jedním z nich je náš blízký příbuzný, šimpanz. Stačí se zeptat kteréhokoliv zřízence zoologické zahrady, a odpoví vám, že právě toto je zvíře, před kterým se musí mít nejvíce na pozoru. Pokud se mu podaří utéct, obvykle to končí tragicky, a zvíře je potřeba zastřelit. Ovšem s šimpanzi, kteří žijí v hlubokých lesích a džunglích, se většina z nás příliš často nesetká. Ke kontaktu tedy nedochází příliš často, alespoň tedy ve volné přírodě. Zde je potřeba dát si pozor na jiného tvora.

 

moskyti mají na svědomí zdaleka nejvíce obětí na životech

 

Tím je hroch. Toto zdánlivě líné, přátelské býložravé zvíře ve skutečnosti patří k těm nejagresivnějším druhům na naší planetě. Bez zaváhání zaútočí na cokoliv, co ve svém teritoriu spatří, a ve vodě je schopen dosahovat překvapujících rychlostí. Není tedy divu, že je zodpovědný za největší počet přímých úmrtí člověka. Mnohé africké kmeny totiž odebírají vodu z místních řek a jezer, kde mohou sídlit právě hroši.

 

Pokud však jde o celkový počet úmrtí, včetně těch způsobených daným zvířetem nepřímo, pak zdaleka nejvíce obětí má na životě každoročně na svědomí moskyt. Jejich bodnutí samotné není příliš nebezpečné, a nezanechává následky. Problém je v tom, že přenáší spoustu nejrůznějších nemocí. Z nich nejznámější je například malárie, žlutá zimnice, či spavá nemoc. A na ty umírají především v chudých oblastech stále velké spousty lidí.

 

Rozhodně se tedy nevyplatí soudit ani zvířata jen podle vzhledu. I ta, která vypadají roztomile a přátelsky, totiž mohou nepříjemně překvapit svou agresivní povahou.