Jak efektivně přepravovat ovoce z vaší farmy


Majitelé rodinných farem řeší celou řadu náročných úkolů v průběhu celého roku, kdy musí zajistit péči o pěstované rostliny. Závěrečnou fází této činnosti bývá vždy sklizeň, skladování a přeprava pěstovaných komodit. Pro osoby nezasvěcené do této činnosti to může být zdánlivě snadný úkol, ovšem ve skutečnosti se to mnohdy mění v nejnáročnější pasáž z celého roku. Záleží hlavně na tom, jaké nádoby se pro tyto účely využívají. Jestliže máte k dispozici KLT přepravky nebo IBC kontejnery pro tekuté složky zpracovaných plodů, pak si práci značně uskladníte, ovšem spoléháte-li na plechové barely nebo dřevěné přepravky, pak se tu může vyskytnout celá řada komplikací.

broskve na stole

IBC kontejner – tyto speciální přepravky pro transport polotovarů převážně v tekuté podobě, jako jsou šťávy či dřeně, mají tvar krychle a užitný objem jednoho tisíce litrů. Praktické zkušenosti ukazují, že krychle je ideální geometrický útvar pro optimální vyplnění přepravního a skladového prostoru, na rozdíl od barelů tvaru válce tu prostor vyplníte v podstatě bezezbytku, a využijete tak své maximální logistické možnosti. Kontejnery jsou navíc skládací, tím pádem v době, kdy je nepotřebujete, vám nezaberou tolik místa, což je obvyklý problém u všech ostatních pevných přepravních nádob.

srdce z malin

KLT přepravka – plastové perforované přepravky, stohovatelné na sebe, již mnoho let nahrazují výrobky tohoto typu ze dřeva. Můžete je vyskládat do výšky několika metrů a stále půjde o stabilní náklad na přepravní vozidlo či uložené zboží ve skladovacích depech. Tímto způsobem lze bezpečně dopravovat na trh ovoce pevné, v celistvém stavu, jako jsou například jablka, hrušky, pomeranče, meruňky či švestky. V KLT přepravkách jsou plody chráněné před hrubým zacházením a otvory na bocích i na dně přepravek k nim zajišťují nepřetržitý přístup vzduchu. Tím se sníží pravděpodobnost výskytu hniloby a plísní, což bývá častý případ u dřevěných bedýnek.