Dům bez vody?

Dříve byli lidé zvyklí, že si chodí pro vodu do nejbližší studny. Aby měli teplou vodu, museli ji složitě ohřívat. Doba pokročila a do většiny vesnic a měst byl zaveden vodovod, díky kterému stačí otočit kohoutkem a voda vám teče čistá a dokonce i teplá. Takový luxus ale ani dnes nemají všude, a proto je potřeba si tekoucí vody vážit, protože to opravdu není samozřejmostí. Nejspíš jste se někdy dívali na domy k opravě, a všimli jste si, že v mnoha inzerátech je napsáno, že v nich není obecní vodovod a nemají ani studnu.

nová studna

Právě studna je v dnešní době něco jako jackpot, protože nechat si vyhloubit studnu dnes není tak jednoduché. Nemůžete si vzít lopatu a kopat a kopat. K vyvrtání studny musíte mít hydrogeologický průzkum a stavební povolení. Studnu vám navíc musí vyhloubit specializovaná firma, která má potřebná povolení, a hlavně vybavení. Bez firmy si studnu nezkoušejte hloubit sami, protože můžete mít obrovský průšvih u úřadů a také riskujete svoje zdraví. Vyhloubit studnu není jen tak.

kopání studny

Potřebujete mít doma tekoucí vodu a nechcete se spoléhat na obecní vodovod? Pokud stavíte nebo rekonstruujete, musíte si předem ujasnit, odkud budete brát vodu. Zajděte si na příslušné úřady a poptejte se na povinnosti spojené s hloubením studny. Když už budete potřebovat na hloubení studny firmu, rovnou si nějakou vyberte, protože specializované firmy vám dodají nejen potřebný projekt a hydrogeologický průzkum, ale také vám mohou studnu vyvrtat na klíč. Vrtané studny na klíč je ta nejjednodušší varianta, protože jen zadáte firmě co chcete a ta se o všechno postará. Dodá vám kompletně hotovu a zkolaudovanou studnu, kterou budete moct používat. Je potřeba počítat s tím, že celý proces zabere nějakou dobu, a proto si ji nechte zadat předběžně. Nemůžete brát vodu ze studny, dokud ta není zkolaudovaná. Proto studnu řešte ještě před stavbou domu.