Dostupnost léků v ČR

Léky jsou pro nás velmi důležité. I když si je spousta lidí bere nerada a má pocit, že všechno jde vyřešit i bez léků, bohužel tomu tak není. Léky vám mohou zachránit život nebo vám umožnit žít takový život, jehož kvalita nebude nijak snížená. Dnes už je věda totiž na takové úrovni, že si díky lékům poradíme prakticky se vším a je jen málo nemocí, na které neexistuje léčba, případně nemůžeme díky lékům alespoň zmírnit jejich symptomy.

pilulky

Léky nejsou jedem, jak si mnoho lidí myslí. Je pravda, že nic se nemá přehánět a varují před tím i lékaři. Ale mají spíše namysli ty lidi, které trochu pobolívá hlava, a místo toho, aby se zkusili třeba pořádně napít, dopřát si spánek nebo šli na čerstvý vzduch, hned si vezmou prášek proti bolesti hlavy. A tak je to skoro se vším. Někteří lidé se zkrátka neumí vyrovnat s bolestí jinak než tím, že si vezmou tabletku něčeho, co jim pomůže. Ale to není dobře. Příliš časté užívání léků, zvláště některých typů, mohou poškodit naše orgány, jako ledviny či játra. Proto je dobré užívat jen léky, které jsou nezbytně nutné.

léky

Ostatní můžete nahradit třeba bylinkovými variantami. Zaměřujte se spíše na prevenci než na pozdější řešení problémů pomocí léků. Užívejte doplňky stravy, vitamíny, bylinky, které vám mohou s problémy pomoci. Když už musíte nějaké léky brát, dodržujte dávkování. Lékař vám léky dávkuje určitým způsobem z nějakého důvodu, a měli byste to dodržovat. Jinak vám hrozí nežádoucí účinky léků, nebo dokonce vážné zdravotní problémy.

V České republice naštěstí není problém sehnat téměř jakékoliv léky. O to, aby byli dostupné, se starají distributoři léčiv V ČR. Díky nim jsou v lékárně dostupné téměř všechny léky, které potřebujeme, a to kdykoliv je potřebujeme. Možná si ani neuvědomujeme, jaké máme štěstí. Existuje mnoho zemí, kde dostupnost léčiv není zdaleka samozřejmostí.