Co se rozumí pod pojmem zdvojování zateplení budov


Slyšeli jste někdy o zdvojování zateplení budov? Je to jedna z novinek stavebních technologií, která reaguje na vládní opatření legislativních změn v souvislosti s průkazy a štítky energetické náročnosti budov. Toto strohé konstatování přináší mnoha lidem spoustu starostí, protože je nutí k zateplování domovních fasád, které již zateplené jsou. Můžete si to představit na názorném příkladu:

V polovině devadesátých let minulého století se majitel rodinného domu rozhodl, že si jej zateplí, aby ušetřil za vytápění, a zároveň aby uvnitř domu bylo příjemnější klima v letních měsících, zejména v období tropických veder. Dům byl zateplen fasádním polystyrenem o tloušťce vrstvy 140 mm. Poměrně běžný postup, který nikoho zřejmě nepřekvapí. Životnost fasádního polystyrenu je velmi dlouhá, přesahuje desítky let, a tak se dalo předpokládat, že je toto řešení na objektu dostačující možná až do konce života majitele domu.

zateplení domu

Majitel se však rozhodl dům prodat a zakoupil jej někdo, kdo zjistil, že objekt není zateplený tak, aby odpovídal nízkoenergetické stavbě s nejvyšším hodnocením energetického štítku. Toho by se dalo docílit například zdvojeným zateplením, kdy se na stávající vrstvu polystyrenu položí ještě jedna zateplovací vrstva, do maximální tloušťky zateplení 300 mm. Takže tím se vlastně rozšíří stávající zdivo o třicet centimetrů na každé stěně.

výstavba bytového domu

Druhá vrstva nemusí být nutně z polystyrenu expandovaného či extrudovaného, může jít například o kámen nebo minerální vatu a dřevěný obklad, anebo o fenolickou pěnu, polyuretan či polyisokyanurát, možností je zde celá řada, což umožňuje zejména technologie injektovaného kotvení „Spiral Anksys“.

Injektované kotvy Spiral Anksys jsou patentované kotevní systémy, zhotovené z ocelové tkaniny s pozinkovaným povrchem, vyplňují se speciální expanzivní hmotou a lze je využít pro většinu stavebních materiálů obvodového zdiva, jako je pórobeton, cihla plná nebo dutá, betonové monobloky, anebo běžná dřevěná konstrukce nízkoenergetických (i mobilních) dřevostaveb.